Etkinlikler

23 Nisan Paris Konseri

Çocuklara GÜZEL BİR YOLCULUK,
Bize UMUT AŞISI

Ayvalık Belediyesinin öncülüğünde bir gönüllülük seferberliği ile büyüyen Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası & Korosu ve gönüllü eğitmenleri çok güzel ve çok önemli bir yolculuğa hazırlanıyor. Ekip 23 Nisan’da Paris’te Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında verecekleri bir konser ile Türkiye’yi temsil edecek!

47 çocuk, gönüllü eğitmenler, program sorumluları ve sponsorları olarak hepimiz çok heyecanlıyız ve çok çalışıyoruz çünkü biliyoruz bu büyük bir sorumluluk. Çocuklarımız pek çok ilki bir arada yaşıyacaklar.

Ayvalık'ın değişik kırsal ve kentsel sosyo-ekonomik kısıtlı mahallelerinden ve 11 değişik okulundan 8-15 yaş arası 47 çocuk; ilk defa evlerinden, ailelerinden ayrılacak, ilk defa büyük bir şehir görecek, ilk defa uçağa binecek ve pek çok ilki bu büyük görev için bir arada yaşayacaklar.

Ayvalık, zeytinyağı konusunda ‘Endüstri peyzajı’ olarak UNESCO Dünya Mirası geçici listesine 2017 Nisan ayında girdi. Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestra ve Korosu da bu bağlamda Paris’te Ayvalık'ın tanıtımına katkıda bulunacaklar ve UNESCO Genel Merkezini ziyaret edecekler.

21-24 Nisan tarihleri arasında Paris'te bulunacak Zeytin Çekirdekleri, TC Dışişleri Bakanlığı'nın 23 Nisan Etkinlikleri kapsamında verecekleri konser ve UNESCO Genel Merkezi ziyaretinin yanı sıra, Opera Garnier, La villette, Eyfel Kulesi ve Paris turu gibi pek çok aktiviteye katılma fırsatı da bulacak.

Pegasus Hava Yolları'nın Zeytin Çekirdekleri ulaşım sponsoru olduğu bu konser programının Paris’te konaklama- yemek- şehir içi ulaşımı için bağış kampanyası başlamıştır, 4 günlük tüm Paris masrafları kişi başı 307 euro; çocukların bu hayallerinin gerçekleşmesine destek olan bireysel bağışlar ile karşılanacaktır. Ocak başında başlayan bağış kampanyası hedefin 2. hafta sonunda %20’ye yaklaşmıştır.

‘Bir çocuk gelişir, dünya değişir’ inancı ile geleceğimizin garantisi olan çocuklara bir pencere açamak, kısa bir sürede çok emek verildiğinde neler başarılabileceğini yaşatmak onları hayat mücadelesine hazırlamak dünyaya umut aşısından başka bir şey değil. 

Paris’te konser verme imkanını gelin birlikte sağlayalım. Bağışcımız olun ve siz de bir çocuğu bu güzel yolculuğa çıkmasını gerçekleştirin. Türkiye’nin yurt dışında geleceğinizin aydınlık yüzü ile tanıtımının bir parçası olun!

21 Mayıs Zeytin Çekirdekleri - Chromas Bahar Konseri

Zeytin Çekirdeleri Paris repertuvarıyla 21 Mayıs'ta İstanbul'da!

Zeytin Çekirdekleri Chromas Koro ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de aynı sahneyi ve Paris anılarını da sizlerle paylaşacağı için çok heyecanlı! 

7. Deniz Eğitim Kampı

TURMEPA Deniz Eğitim Kampı bu yıl yedincisi Ayvalıkta gerçekleştiriyor. Birbirinden zengin içeriklerle hem teorik hem de pratik çevre dersleri alan çocuklar diğer taraftan da yazın ve tatilin keyfini çıkarıyorlar. 

Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık 2018 Yaz Okulu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ve akademisyenlerinden oluşan 40 kişilik gönüllü kadroyla devam eden Ayvalık Yaz Okulları bu sene 200 çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Şef Hakan Kalkan ile Orkestra Atölyesi

Antalya Devlet Opera Balesi Orkestra şefi Hakan Kalkan Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ile 5 gün sürecek ücretsiz atölyeler düzenlemeye hazırlanıyor. 

Hakan Kalkan 1969 yılında Ankara'da doğdu. 1987'de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne girdi. Burada Nuran Taşpınar ile piyano, İstemihan Taviloğlu, Sami Hatipoğlu ve Bujor Hoinic ile teori, solfej ve kompozisyon ayrıca Bujor Hoinic ile orkestra şefliği çalıştı ve 1996 yılında yüksek lisans devresini başarı ile tamamladı. Aynı yıl Fransa'ya giderek Conservatoire National de Musique de Perpignan'da Denis Dufour ile kompozisyon elektroakustik, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Marie M. Mille ile viyolonsel, Andre Mallau ile vurmalı sazlar çalıştı ve 1998 yılında Orkestra Şefliği dalında Premier Prix aldı. Bu arada Fransa'da yer aldığı festivaller dahil birçok konser yönetti ve yaz okullarına katıldı. Daha sonra Türkiye'ye dönerek Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 

Üç yıl Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefliğini yaptı. Bununla birlikte teori, solfej, dikte, orkestra şefliği dersleri verdi. Akademik koordinatörlük ve Bilkent Senfoni Orkestrası idari direktörlüğünü yaptı. Bu dönem içinde kompozisyon dalında sanatta yeterlilik diplomasını aldı. 1995 yılında Başkent Oda Orkestrası ve Mersin Devlet Opera ve Balesi ile gerçekleştirdiği konserleri takiben Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile başarılı konserler gerçekleştirdi ve büyük övgü aldı. 

Türkiye'nin yetiştirdiği genç orkestra şeflerinden biri olan Hakan Kalkan, 2006 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi´nde orkestra şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Konseri

Ayvalık Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ve Korosu Ayvalık Medyan'da saat 20.30'da bir konser vermeye hazırlanıyor. Şef Hakan Kalkan eşliğinde gerçekleşecek konsere herkes davetlidir.

Ayvalık Koro Festivali Chromas - Zeytin Çekirdekleri Açılış Konseri

Avrupa’da gelenekselleşen uluslararası koro festivallerine bir yenisi ekleniyor. Yüzlerce koro tutkununu müziğin birleştirici gücüyle bir araya getirecek Ayvalık Koro Festivali'nin açılışını Chromas ve Zeytin Çekirdekleri yapıyor!

Ahter Destan ile Koro Atölyesi

Zeytin Çekirdekleri Korosu, Ayvalık Koro Festivali kapsamında değerli şef Ahter Destan ile 5 gün sürecek bir koro atölyesine katılıyor.

 

Koro ve Orkestra Şefliği alanında lisansını ve yüksek lisansını Sofya Muzik Akademisi’nde, doktorasını da Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamlayan Ahter Destan, 1993-98 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu’nun, 1999-2007 yılları arasında Ankapella Korosu’nun ve 2004-2011 yılları arasında ise Devlet Çoksesli Çocuk ve Gençlik Korosu’nun şefliğini yapmıştır. Aralarında Mimar Sinan Üniversitesi, Bilkent, Hacettepe, Ankara, Anadolu, Gazi ve Akdeniz Üniversitesi’nin bulunduğu birçok kurumda öğretim görevliliği yapmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ve festivalde şefi olduğu korolarla birlikte ödüller kazandırmıştır. DOB Başarı Ödülleri’nde, Fransa’da düzenlenen “Florilège Vocal de Tours” yarışmalarında ve Antalya Uluslararası Koro Yarışmalarında jüri üyelikleri yapmış, koro camiasında tanınan ve saygı duyulan bir isim olmuştur.

 

Ahter Destan, Ayvalık Uluslararası Koro Festivali’nde atölye şefi olmaya hazırlanıyor ve festivali iple çekiyor!

14. Zeytin Hasat Günleri

Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ve Korosu 14. Zeytin Hasat Günleri'nde sahne almaya hazırlanıyor!

10 Kasım Atatürk Oratoryosu