Haberler

Milliyet | Denizin Koruyucuları

Denizin koruyucuları

Ayvalık’ın gururu ‘Zeytin Çekirdekleri’, TURMEPA’nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı’nda, sularımızı korumanın önemini eğlenerek öğrenecek

Denizin koruyucuları

 

Bu yıl 2 - 6 Temmuz tarihleri arasında ‘Çocuklar Denizi Eğlenerek Öğreniyor’ sloganıyla AyvalıkBelediyesi ev sahipliğinde gerçeleşecek olan kampta, çeşitli etkinliklerle denizin yaşayan bir sistem olduğu anlatılacak, kirliliğe karşı alınması gereken önlemler öğretilecek. Çocuklar, her gün kumsal ve denizle temas halinde olacak, tekneyle Ayvalık kıyılarını keşfedecek, yakaladıkları planktonları inceleme fırsatı bulacak. Her gün birbirinden farklı atölyelerle besin zincirini, kumsaldaki atıkların deniz canlıları ve insan yaşamına etkilerini ve deniz eko-sistemini öğrenirken aynı zamanda el becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. 

Kapanış konseri

Bunların yanı sıra çeşitli tanışma-kaynaşma oyunları ile birbirlerini tanırken, ekip ruhunu yakalama deneyimi kazanacaklar. Ayrıca kampçılar, kültür gezileri, atölye çalışmaları, yüzme-dalış organizasyonu ve kapanış gösterisi gibi etkinliklerle unutamayacakları bir kamp macerasını deneyimleyecek. Kumsal ve denizin keyfini son güne kadar yaşayacak olan çocuklar, deniz ekosistemine dair öğrendiklerini drama çalışmalarıyla sergileyerek farklı bir deneyim elde edecek. Kamp, Zeytin Çekirdekleri Orkestra ve korosunun sahne alacağı kapanış gecesiyle sonra erecek.  

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kentimizde yaşayan çocuklarımız zaten denizin öneminin farkında. Bu kamp, deniz kirliliği ile mücadele eden, yaşadığı kenti koruyan bireyler olmalarına katkı verecektir” dedi. 

http://www.milliyet.com.tr/denizin-koruyuculari-ege-2698697/