Haberler

Ayvalık Okulları 4. Yılında!

2015 yılından bu yana Ayvalık’ta Zeytin Çekirdekleri Derneği ve Ayvalık Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilmekte olan Ayvalık Yaz- Kış Okulları 4. yılına girdi. Bu sene 21 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 2019 Kış Okulu’nda Boğaziçi’nin çeşitli bileşenlerinden gönüllüler Ayvalıklı çocuklarla buluştu. 

2015 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi, Zeytin Çekirdekleri Derneği ve Ayvalık Belediyesi iş birliği ile gerçekleşen ve 300’ü aşkın çocuğa ulaşan Ayvalık Yaz ve Kış Okulları bu dönemde 40 çocukla çeşitli atölyeler düzenliyor.

2019 Kış Okulu kapsamında 15 Boğaziçi Üniversitesi Gönüllüsü Ayvalık Altınova’da Masal, Müzik, Spor, Sanat ve Bilim atölyeleri yürütüyor. Kış Okulu’na gitmeden önce aldıkları İlkyardım, Şiddetsiz İletişim, Çocuklarla İletişim gibi eğitimler ile gönüllü yeterliliğini sağlayan Boğaziçililer için de atölyeler çocuklarla çalışmak, çocuklardan öğrenmek için anlamlı bir alan açıyor.

Atölyelerin yanı sıra, daha önce hem Ayvalık Sanat Fabrikası’nda hem de Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda Lorca’nın Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü oyununu sergileyen Çekirdek Kumpanya, tiyatro atölyesiyle birlikte Shakespeare’in Romeo & Juliet için çalışmalarını sürdürüyor.

Boğaziçili akademisyenlerden destek

Ayrıca bu sene de Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenlerin projeye destekleri sürüyor. Fizik Bölümü’nden Burçin Ünlü ‘’Boğaziçili bir akademisyenin Bir Yıllık Amerika ve Japonya Macerası’’ ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Erol Köroğlu ‘’Anlatı Tekniklerine Giriş’’ başlıklı dersler ile bu dönem Ayvalık’a gelip gönüllülerle kendi branşlarına ve tecrübelerine dair aktarımlarda bulundular.

Milliyet | Denizin Koruyucuları

Denizin koruyucuları

Ayvalık’ın gururu ‘Zeytin Çekirdekleri’, TURMEPA’nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı’nda, sularımızı korumanın önemini eğlenerek öğrenecek

Denizin koruyucuları

 

Bu yıl 2 - 6 Temmuz tarihleri arasında ‘Çocuklar Denizi Eğlenerek Öğreniyor’ sloganıyla AyvalıkBelediyesi ev sahipliğinde gerçeleşecek olan kampta, çeşitli etkinliklerle denizin yaşayan bir sistem olduğu anlatılacak, kirliliğe karşı alınması gereken önlemler öğretilecek. Çocuklar, her gün kumsal ve denizle temas halinde olacak, tekneyle Ayvalık kıyılarını keşfedecek, yakaladıkları planktonları inceleme fırsatı bulacak. Her gün birbirinden farklı atölyelerle besin zincirini, kumsaldaki atıkların deniz canlıları ve insan yaşamına etkilerini ve deniz eko-sistemini öğrenirken aynı zamanda el becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. 

Kapanış konseri

Bunların yanı sıra çeşitli tanışma-kaynaşma oyunları ile birbirlerini tanırken, ekip ruhunu yakalama deneyimi kazanacaklar. Ayrıca kampçılar, kültür gezileri, atölye çalışmaları, yüzme-dalış organizasyonu ve kapanış gösterisi gibi etkinliklerle unutamayacakları bir kamp macerasını deneyimleyecek. Kumsal ve denizin keyfini son güne kadar yaşayacak olan çocuklar, deniz ekosistemine dair öğrendiklerini drama çalışmalarıyla sergileyerek farklı bir deneyim elde edecek. Kamp, Zeytin Çekirdekleri Orkestra ve korosunun sahne alacağı kapanış gecesiyle sonra erecek.  

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kentimizde yaşayan çocuklarımız zaten denizin öneminin farkında. Bu kamp, deniz kirliliği ile mücadele eden, yaşadığı kenti koruyan bireyler olmalarına katkı verecektir” dedi. 

http://www.milliyet.com.tr/denizin-koruyuculari-ege-2698697/

TRTVizyon Dergisi | Aranızda zeytin çekirdeği var mı?

Daily News | Olive Seed Children’s Orchestra to perform in Istanbul

Olive Seed Children’s Orchestra to perform in Istanbul

Istanbul’s Boğaziçi University will host the Olive Seed Children’s Orchestra in a performance on their campus accompanied by the Chromas Choir on May 21.

Thirty children aged eight to 17 from various schools in the Aegean town of Ayvalık will take the stage at the university’s Albert Long Hall on Monday as part of spring concert activities.

The Olive Seed is a social responsibility program under the leadership of the Ayvalık Municipality. The program has grown in the four years since its establishment in 2014 with the efforts of volunteers, including academics, artists and university students, who provide musical training to the children among others.

Inspired by a project she had seen while abroad, Gül Gürsoy, the coordinator of the Olive Seed Foundation, hit the road with the foundation’s president Zehra Kundak, to visit schools in Ayvalık and the surrounding villages to reach talented yet disadvantaged children. In four years’ time, the project has reached more than 1,700 children, according to Gürsoy, who is a graduate of Boğaziçi University.

Members of Olive Seed experience a number of firsts, like the first time away from home and the first time on an airplane. On a trip to the capital last February, the children visited the conservatory and had a chance to meet prominent Turkish pianist Gülsin Onay and watch the Nutcracker ballet at the Ankara State Opera and Ballet.

Recently last April, their journey took them beyond the borders of Turkey.

As part of celebrations for Turkey’s National Sovereignty and Children’s Day on April 23, they flew to Paris. The Olive Seed Children’s Orchestra and Choir gave two concerts as volunteer ambassadors of UNESCO in Paris. The 47 children performed two concerts respectively at the Theatre du Gymnase Marie Bell and at the FIAP Jean Monnet Centre. The children visited the UNESCO headquarters and had a chance to get to know other cultures.

With their performance, the children have contributed to the international reputation of their local town of Ayvalık at an early age, as Ayvalık was listed as a UNESCO World Heritage Tentative Site last year in Paris.

After that trip to Paris, the young musicians who continue their journey titled “A Beautiful Journey” will bring their newly acquired musical experience to spectators at Boğaziçi University, which has been a main supporter of theirs all along.

All the revenue from the concert will be used for school projects in Ayvalık in the summer and winter.

Milliyet | Paris'i Büyülediler

Ayvalık Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi olan ‘Zeytin Çekirdekleri’, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’da Paris Başkonsoluğu’nun davetiyle Paris’in önemli tiyatro salonlarından Theatre ve du Gymanase’de unutulmaz bir konser verdi.

Paris’i büyülediler

 

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Parlementer sistemin kurulduğu günü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk çocuklara armağan etmiştir. Onunla ne kadar övünsek azdır” dedi.

Hürriyet | Zeytin Çekirdekleri Orkestrası Paris yolcusu

Zeytin Çekirdekleri Orkestrası, Paris yolcusu

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinde 2014 yılında başlatılan Zeytin Çekirdekleri Sosyal Sorumluluk Programında, müzik ve ritim eğitimi alan 47 çocuk, eğitmenleriyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Fransa’nın Paris kentinde konser verecek.

Ayvalık Belediyesi öncülüğünde, Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve sayısız gönüllünün desteğiyle devam eden Zeytin Çekirdekleri Sosyal Sorumluluk Programı kapsamında, şu ana kadar bin 700 çocuğa erişildiği açıklandı. İlçede ve bağlı mahallelerdeki 23 çocuk, Zeytin Çekirdekleri Orkestrası'nda keman, viyola çello ve flüt eğitimi alırken, 20 çocuk da flüt ve piyano programlarına katıldı. Oluşturulan tek sesli ve çok sesli 3 koroda 100 çocuk müzikle iç içe oldu.

Ayvalık ve İstanbul’da 25’ten fazla konser veren Zeytin Çekirdekleri'ne dahil olan 47 çocuk ise konser için Fransa’nın başkenti Paris’e gitmeye hazırlanıyor. Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu, Paris’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında, Türkiye’yi temsil etmek için hazırlık çalışmalarına başladı. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Ayvalık Belediye Başkanı CHP’li Rahmi Gençer’in katılımıyla, çocuklar ve ailelerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ayvalık’ta köy ve merkezlerindeki 11 okuldan, sosyo-ekonomik kısıtlı 8 ila 15 yaş arası 47 çocuk, ilk defa evlerinden uzaklaşacak, metropol görecek, uçağa binerek,  birçok ilki hep birlikte yaşayacak.

Zeytin Çekirdekleri Orkestrası'nda müzikle iç içe olan ve Paris’e gidecek kadroda yer alan Üç Kabaağaç kırsal mahallesinden Ertan Sarıca (13), Özgül Dağlı (14), Ümmühan Aydın ile Bulutçeşme Kırsal Mahallesi’nde yaşayan Sedef Koşmaz (14), orkestradaki diğer arkadaşları kadar heyecanlı. Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ile birlikte yaşadıkları mahallelerden çıkarak ilk kez İstanbul ve Ankara’yı gören çocuklar, 23 Nisan’da hayallerindeki konseri verecek olmanın sevincini ve heyecanını yaşıyor.

 

PARİS YOLCULARI ÇOK HEYECANLI

Konser öncesi Ayvalık Güzel Sanatlar Lisesi keman öğretmeni Çağrı Çalışır, piyano öğretmeni Mesut Yün ve İzmir Devlet Opera Balesi Çello Grup Şefi Hakan Gürkan ile birlikte haftada 2 gün çalışmalara devam eden çocuklardan Ertan Sarıca, “Keman çalmaya 3.5 yıl önce başladım. Daha önce darbuka çalmıştım. Bergama ve Ankara’da konser verdik. Paris’te güzel bir konser olacak. 12 şarkı çalacağız ama şarkılar zor” dedi.
Öğrenci Özgül Dağlı, hep keman çalmak istediğini ve son 3 yıldır da keman çaldığını belirterek, “İlk başta zordu ama sonra öğrendim. Heyecanlıyım. Paris’te dinleyicileri güzel bir konser bekliyor” dedi.

Bulutluçeşme mahallesinde yaşayan Sedef Koşmaz da, “Bir yıldır viyola çalıyorum. Daha önce flüt ve darbuka çalıyordum. Viyola çalarken ilk başta boynum ağrıdı biraz. Ama sonradan kolay geldi. Paris’e gideceğim için mutluyum, heyecanlıyım. İleride müziğe devam etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Üçkabaağaç mahallesinde oturan Ümmühan Aydın, daha önce flüt ve darbuka çaldığını, koroya girdikten sonra da viyola çalmaya başladığını söyledi. Fransa’ya konser vermeye gideceği için çok mutlu olduğunu ifade eden Aydın, 1 yıldır bu orkestrada olduğunu ve ileride müziğe devam etmek istediğini belirtti.

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine 2017 yılı Nisan ayında ‘Endüstri Peyzajı’ olarak giren Ayvalık’ın tanıtımına da katkıda bulunacak olan Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestra ve Korosu, UNESCO Genel Merkezi’ni ziyaret edecek. UNESCO Genel Merkezi’nin yanı sıra, Opera Garnier, La villette, Eyfel Kulesi gibi birçok noktada Paris turu yapacak.

 

BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATILDI

Pegasus Havayollarının ulaşım sponsoru olduğu 21-24 Nisan tarihleri arasındaki Paris ziyareti için konaklama, yemek, şehir içi ulaşımı ve etkinlik kıyafetleri edinmeleri için bağış kampanyası başlatıldı.

Zeytin Çekirdekleri Proje Koordinatörü Gül Gürsoy, “47 çocuk, gönüllü eğitmenler, program sorumluları ve sponsorları olarak hepimiz çok  heyecanlıyız. Çünkü Türkiye’yi ve Ayvalık’ı Fransa’da temsil etmenin büyük bir sorumluluğunu taşıyoruz. Çocuklarımız da çok heyecanlı. Onlar da pek çok ilki  bir arada yaşayacaklar. Çocuklarımız yarıyıl tatiliyle birlikte konser hazırlıklarına başladı. Gelin mucizeyi birlikte gerçekleştirelim. Bağışçımız olun ve siz de bir çocuğun bu güzel yolculuğa çıkmasını sağlayın” çağrısında bulundu.

Projenin Türkiye’de birçok belediyeye örnek olmaya başladığını belirten Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, “Ankara’dan İstanbul’dan davetler geliyor. Ayvalık’ımız için Fransa davetinin çok büyük gurur olduğunu düşünüyorum. Hepimize çok büyük görevler düşüyor. Pırıl pırıl çocuklarsınız. 3 gün boyunca ülkemizi temsil edeceksiniz, bunu orada unutmamanız gerekiyor. Orada birbirinize uyumunuz çok önemli. Çocuklarımız çok özel ve  geleceği için çok önemli eğitimler alıyor. Bu konuda onlara olanak sağlayan öncelikle ailelerine ve öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum. Bunun sonucunda müthiş bir özgüvene sahip olacaklar. Bu özgüven, hayatı kazanmalarında en büyük kazanım olacak” dedi.

Zeytin Çekirdekleri Derneğine bağışta bulunmak isteyenlere şu hesap numaraları verildi:
Garanti Bankası Ayvalık Şubesi, Hesap No:789/6298065, IBAN: TR93 0006 2000 7890 0006 2980 65, EURO-IBAN TR39 0006 2000 7890 0009 0967 11

Milliyet | Zeytin Çekirdekleri Korosu Paris yolcusu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir gönül seferberliğiyle büyüyen Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu yurtdışına açılıyor. Çocuklar 23 Nisan’da Fransa’nın başkenti Paris’te bir konser verecek. 

 

10.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.02.2018-12:13

  •  
  •  
  •  
  •  

Zeytin Çekirdekleri Korosu Paris yolcusu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir gönül seferberliğiyle büyüyen Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu yurtdışına açılıyor. Çocuklar 23 Nisan’da Fransa’nın başkenti Paris’te bir konser verecek.

  •  
  •  
  •  
  •  

Sitene Ekle

Zeytin Çekirdekleri Korosu Paris yolcusu

 

Gamze Düşmez / Milliyet

Ayvalıklı çocukların hayatlarında artık müzik var. Ayvalık Belediyesi’nin çocukların ücretsiz müzik eğitimini alabilmeleri için geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ve Korosu” kurulmuştu. Şimdi, yaşları 8 ila 15 yaş arası çocuklardan oluşan bu koro, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için Paris’e gitmeye hazırlanıyor. TC Dışişleri Bakanlığı’nın bayramın kutlanması etkinlikleri kapsamında 21 Nisan’da yola çıkacak 47 çocuk, 23 Nisan’da konser verecek. 

 

Okul okul gezerek 1700 çocuğa ulaştılar

Zeytin Çekirdekleri Derneği’nin Başkanı Zehra Kundak ve projenin mimarı, Dernek Gönüllü Koordinatörü Gül Gürsoy, dar gelirli ailelerin çocuklarının ücretsiz sosyal  eğitim alabilmeleri için Ayvalık merkez ve köylerinde çalışma başlattıklarını ve bu çalışmalar çerçevesinde okul okul gezerek bugüne kadar 1700 çocuğa ulaştıklarını anlatıyor. Gürsoy, yurtdışındaki çalışmaları sırasında benzer bir projeye tanık olduktan sonra aynı projenin Türkiye’de uygulanması için birkaç yıl çalıştığını, sonuç olarak da  2014 Haziran’da Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kaymakamlığı’nın katkılarıyla “Şimdi Hayatımda Müzik Var” atölyesiyle bu sosyal sorumluluk projesine adım attıklarını söylüyor. Müzik ve çalgı eğitimi sonrası kurulan orkestra keman, viyola, çello ve flüt içeriyor. 2014’te başlatılan Zeytin Çekirdekleri projesinin, geçen yıl endüstriyel miras alanında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Ayvalık’ın tanıtımına da katkıda bulunması bekleniyor. 

“Zeytin Çekirdekleri Orkestrası ve Korosu”nun eğitimi için bir de gönüllü ordusu var. Akademisyenler, sanatçılar, eğitmenler ve üniversite öğrencilerinin aralarında olduğu gönüllüler sayesinde çalışmalarını sürdüren çocukların kültürel eğitimlerine de katkıda bulunuluyor.  Çocukların eğitimlerinin bağışlar, gönüllülük ve imece temelinde yürütüldüğünü vurgulayan Gürsoy, “Güzel Bir Yolculuk” sloganıyla yapacakları Paris gezisinin masraflarının karşılanması için ocak ayında bağış kampanyası başlattıklarını anlatıyor. “Zeytin Çekirdekleri”nin Paris ulaşım sponsorluğunu Pegasus havayollarının üstlendiğini  belirten Gürsoy, çocukların bu hayallerinin gerçekleşebilmesi  için gönüllülerle birlikte çok çalıştıklarını söylüyor. Bağış yapmak isteyenler derneğe www.zeytincekirdekleri.org adresinden ulaşabilirler.

 

Çocuklar ilkleri yaşadı

Korodaki çocuklar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) de desteğiyle, ocakta Ankara’yı ziyaret ettiler. Anıtkabir Müzesi ve AnadoluMedeniyetleri Müzesi’ni gezerek Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) katkılarıyla bir konser salonunun ve sanatçıların sahne arkasındaki çalışmalarının nasıl olduğunu gözlemlediler. Sanatçıların provalarına katılma ve gönüllü sanatçılarla tekrar yapma fırsatı yakaladılar.

Ankara seyahatlerinde ilkleri de yaşamış oldu çocuklar. Hayatlarında ilk kez uçağa bindiler. İlk kez piyanist Gülsin Onay’ın solistliğinde konser dinlediler. İlk kez Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde sahnelenen “Fındıkkıran Balesi”ni izlediler. TRT Ankara Radyosu’nu ziyaret edip ilk kez bir stüdyo gördüler ve çok sesli çocuk korosunun çalışmalarına katıldılar. Yine ilk kez CSO sanatçılarının konserlerde siyah giyindiklerine tanık oldular. Hatta bir zeytin çekirdeği bir flüt sanatçısına “Neden cenaze evinde gibi siyah giydiklerini” sordu. 

 

 

http://www.milliyet.com.tr/zeytin-cekirdekleri-korosu-paris/cumartesi/haberdetay/10.02.2018/2607146/default.htm

CNN Türk | Chromas üyeleri çocuklarla sahnedeydi

Çok sesli müzik korosu Chromas, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi'nde verdiği konserle önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Çocuklar koristlerle birlikte şarkı söyledi, 1,5 yıllık çalışmanın ürünü konserde meyvesini verdi.

Sosyal sorumluluk projesinin ismi 'Zeytin Çekirdekleri' Amacı, Ayvalık ve civar köylerde yaşayan çocukları Türkiye'nin farklı yerlerindeki müzik eğitmenleriyle buluşturmak. Konserin detaylarını Chromas koro şefi Başak Doğan anlattı.

Koronun isimi Chromas, yani 'renkler' adını taşıyor. Koro, 2015 yılında Başak Doğan'ın girişimiyle kuruldu.Oyuncu Binnur Kaya'nın da destek verdiği konserde hem koristler hem de çocuklar keyifli bir konser deneyimi yaşadı.

 

Zeytin çekirdekleri projesine gönüllü eğitmenlik desteği veren Chromas Korosu da destek bekleyenler arasında. Chromas, Temmuz ayında düzenlenecek olan Dünya Koro Sempozyumu'na Türkiye'den davet edilen ilk koro oldu. 

https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/afis/chromas-uyeleri-cocuklarla-sahnedeydi

12. Zeytin Hasat Günleri'nde Zeytin Çekirdekleri Konseri

12'nci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri kapsamındaki etkinliklerden biri de Zeytin Çekirdeklerimizin Chromas korosu ile birlikte verdiği konserdi. Altınova Mahallesi’nde düzenlenen konserde, Choromas koro şefi Başak Doğan, Chromas korosu üyeleri, öğretmenlerimiz Cahit Baylav, Gizem Konakoğlu, Hakan Gürkan ve Ceren Türkmenoğlu da öğrencilerimize eşlik ettiler.

Etkinliklere Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve eşi İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer, CHP Milletvekili Ahmet Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, belediye başkan yardımcıları, meclis üyelerinin yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.

 

Koromuz için yeni sesler seçildi.

6 ve 7 Ekim 2016 tarihlerinde Ayvalık Çok Sesli Çocuk Korosu’nun oluşturulabilmesi için Zeytin Çekirdekleri koro gönüllüsü ve Chromas Koro’sunun Şefi Başak Doğan eşliğinde ses seçmeleri gerçekleştirildi. Taramaların ilk ayağı üçü Ayvalık, bir Sarımsaklı ve bir Altınova’da olmak üzere beş ilköğretim okulunda toplam 156 öğrenciyle yapıldı ve sesleri dinlenen çocuklar Çok Sesli Koro, Büyük Koro ve Ritim olarak gruplara ayrıldı.